Mersin Hedef OSGB I İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri

OSGB Nedir?

resim7

OSGB Görev  ve Sorumlulukları Nelerdir?

1- Şirketinizin güvenliği ve çalışanlarınızın sağlığını koruyacak şekilde raporlama yapmak. Bu doğrultuda düzenli olarak takibini gerçekleştirmek. İşverene daha güvenli ve sağlıklı bir iş yeri için neler yapılması gerektiğini bildirmek.

2- Şirketinizin çalışanlarının sağlığı için düzenli olarak sağlık gözetimlerinin yapılması.

3- Düzenli olarak sağlık ve güvenlik eğitimleri yapılması. Bu eğitimlerin kontrolünün yapılması ve işverene eğitimler hakkında rapor sunulması.

4- Şirketinizde oluşabilecek her türlü kaza ihtimallerinin belirlenmesi. Bu tarz ihtimallere karşı bir acil durum planı oluşturulması. Eğer böyle bir kaza olursa ilk yardım ve müdahale için yapılması gerekenlerin belirlenmesi.

5- Gerekli bütün çalışma planları, değerlendirme raporları, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bütün bilgilerin kaydedilmesi.

6- Risk değerlendirmesi raporları, çalışanların işe giriş belgeleri ve periyodik sağlık muayenesi sonuçları gibi gizlilik gerektiren belgelerin saklanması.

7- Çalışan sayısı fazla olan şirketlerde iş yeri hekimlerinin işe alımı. Çalışanların işe giriş esnasında sağlık kontrolü ve düzenli olarak muayenelerin yapılarak çalışanların sağlıklarından sorumlu olmaları.

8- Şirketinizde çalışan OSGB hizmeti veren uzmanlar çalışmaları esnasında işinizin aksamamasına özen gösterirler. Fakat eğer güvenliği veya çalışanların sağlığını tehlikeye atacak bir durum görülmesi halinde müdahele ederler.

9- Firmanızda çalışan uzmanların görevlerini başka bir OSGB uzmanı veya şirketine devretme hakkına sahip değildir.

10- OSGB uzmanlarının işe alım sürecinde bulundukları kişilerin bilgilerini İSG-Katip isimli bakanlık sitesine bildirme mecburiyetleri vardır.

11- Uzmanları hangi sebeple olursa olsun çalışmayı durdurmaları veya şirket tarafından çalışmama kararı alınması halinde bir ay içerisinde bütün belgeleri işverene vermek zorundadır.

12- OSGB hizmetini eğer bir şirketten alıyorsanız ve bu şirketin yönlendirdiği uzmanla çalışmayı durdurduysanız çalıştığınız firma en geç bir ay içerisinde size yeni bir uzman yönlendirmek zorundadır.